- Ez az esemény elmúlt.
Nemzetek fesztiválja – Bemutatkozik Bulgária
07.16 17:00-19:00
A Bolgár Kulturális Intézettel, a Bolgár Köztársaság Nagykövetségével és a Terézvárosi Bolgár Önkormányzattal közös rendezvény
17.00 Hagyományok – kiállításmegnyitó
Alekszandar Mihajlov bolgár fotóművész tárlatát Christo Polendakov, Bulgária rendkívüli és meghatalmazott nagykövete nyitja meg.
Köszöntőt mond: dr. Kerék-Beleznay Zsuzsanna, Terézváros alpolgármestere
A szabadtéri tárlat expresszív képet ad a legegzotikusabb bolgár szertartásokról és a Bulgáriában élő különböző etnikumú és vallású közösségek szokásairól. A kiállításon bemutatott népszokások között megtalálható egyebek mellett a Tódor napja, a Vízkereszt, a virrasztás Krasztova Gorában és a ribnovói esküvői szertartás is. Mihajlov közel négy évet és több ezer kilométert utazott Bulgária területén ezekért a képekért.
17.30 Falkafolk koncert és táncház
Valódi örömzenélés és mulatság balkáni, leginkább bolgár területen gyűjtött dallamokra, Bulgáriából származó hangszerekkel. Az együttes hitvallása, hogy a Balkánon élő népek – görögök, bolgárok, törökök, albánok, makedónok, horvátok, szerbek, románok – zenéi minden különbözőség, nemzeti sajátosság ellenére egy családba tartoznak. Szerintük a népzene nem múzeumba való dísztárgy, hanem közösségteremtő erő, amik a tánccal együtt olyan élményt, jelent, mely segít az élet teljessé tételében.
Az együttes balkáni népek zenéjével foglalkozik, s eredeti hangszereken szólaltatja meg a többnyire saját maga gyűjtötte, helyenként még élő hagyományként fellelhető zenét. Bolgár, görög, délszláv, albán, török, román népek zenéjét gyűjtik, tanulmányozzák, és tolmácsolják koncerteken, táncházakban.
A legtöbb eredeti anyagot Bulgáriában szedték össze és hangszereiket is innen hozták a gadulkát – a körte alakú sok húrú vonós hangszert, a kavalt – a fuvola ősének tekinthető hosszú fúvós hangszert, a gajdát – vagyis a dudát, a tamburát, a a tapant –a kétfenekű dobot, a derbukát – a régen cserépből, ma már sokszor fémből készített dobot, a nálunk is ismert zurnát, és a különféle skálájú furulyákat.
A Falkafolk nem múzeumba való dísztárgynak tekinti a népzenét, hanem eleven, még a mai ember számára is gazdag érzelmi és gondolati töltést hordozó közösségteremtő erőnek. A tánccal együtt, azzal szervesen egybeforrva olyan élményt, örömöt jelent ez a muzsika, mely segít az élet teljessé tételében, oldja a feszültségeket, kiegyensúlyozottá tesz.
A műsorok alatt játékos alkotóműhelyen lehet részt venni Borjana Maevszka textilművész vezetésével.
19.30 Meszecsinka koncert
A hazai világzene egyik legerősebb produkciója. A balkáni folktól a pszichedelikus rockig minden megtalálható benne, ami a jó zenéhez kell. A zenekar mindenből és mindenkiből inspirálódik, aki hatással van rájuk, szövegeik pedig a mindennapok szépségeiről, halálról, pánikról, szerelemről szólnak, Oláh Annamária énekes varázslatos előadásában. Biljarszki Emil a zenekar vezetője zongorázik és gitározik, Krolikowski Dávid dobol, és Takács Szabolcs basszusgitározik.
“Az a fajta folk, amely a bölcsességfogig hatol. Nem a turistáknak szóló dalokkal, hanem dervistáncokkal és a médiumok extatikus sámánizmusával.” – írja róluk a Dmoon.ru
21.00 Hunyadi téri kertmozi – Nyaralók
Ivajlo Pencsev filmje egy tengerparti családi panzióban játszódik, ahol egy őrült nyári kalandra vágyó alkalmi turistacsoport vakációzik. „A turista élete pokol” vezérmotívum köré felépített történetben a néző a nevetésen keresztül fedezi fel, hogy az ember boldogsága a szeretteivel való kapcsolatunkban rejlik és nem a tengeri homokban van elásva. A film 2016-ban megkapta az Arany Rózsa Filmfesztivál Közönségdíját, valamint a gabrovói Humorfesztivál (a humor bolgár fővárosa) díját. A film bolgár nyelven feliratozva látható.