- Ez az esemény elmúlt.
Lassan hűlő vizek – Silaro – Szilágyi Szilárd kiállítása
11.23 08:00-12.18 18:00
Tagja volt a Fiatal Képzőművészek Stúdiójának, 1985 óta tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének. Pécsett él. Egyik németországi kiállításán félrenyomtatták a nevét, azóta a Silaro-t használja művésznévként.
Siklóson született 1959. június 13-án. Kisgyerek volt, amikor az Amerikába kivándorolt nagypapától kapott egy hajót formázó dobozt, benne a hatalmas méretű vízfesték- és olajpasztell-készlettel. Rendszeresen kiült a bakócai nevelőotthon kastélyparkjába, az egykori Majláth grófok arborétumába, vele voltak ezek az eszközök és vitte magával a hokedlit, a munkaasztalt…
Egyetemi évei alatt fordult aztán újra a festészet irányába. Az első „valódi” képek kifejezetten ezekből a gyerekkori ábrázolásokból nőttek ki.
Kezdeti próbálkozásait Lantos Ferenc és Gyarmathy Tihamér támogatták.
Több egyéni kiállításon szerepelt Pécsett, Budapesten és külföldön. Festményeit a McCann – Ericson Galériában és a Galéria Ariettában (Frankfurt-am Main, Németország), a párizsi Ader Tajan Aukciósházban, a svédországi Malmöben, Londonban, Lisszabonban és Velencében is bemutathatta.
A közeljövőben fog megjelenni festészetéről Aknai Tamás művészettörténész – Silaro ösvényein című könyve.
„Ez az iszamós tengermélyi és őserdei homály kúszik át a tiszta oxigén lég, és valamiféle testi jellegű mélykék hömpölygéstől hajtva, annak fejleményeként a szigorúbb rendbe váltó Kepler-kocka három élének találkozásáig, a kép középpontjától jobbra. A felület foltos, változékony, a kékek változataival fedett, de a kocka alsó lapja már citromsárga, a felület alsó széle felé áramlásba fog, megzöldül, bekeríti a karmazsin-narancs árnyalatú lábfejet, a citromsárga labdát, amit a láb egyensúlyoz. Ez már a főalak mozdulata. Zsonglőr, ez kétségtelen. Művész a hierarchia aljáról, a népszórakoztatás páriája, akinek – mint viadornak – érkezését maga Antoine Watteau is jelezte, de ott van már Ignacio Zuloaga, Picasso picador képein, Juan de la Rica, Daniel Jung, Raffael Barradas, Francesco Botero korai és kortárs bika-torrero ábrázolásain ugyancsak…
Az ornamentális zöld-kék hangsúlyú, valamint a geometrikus kék-zöld színerő sorrendű bal és jobb képtér éppúgy a „nagy ív” megteremtésének igényéről szól, mint az ikonográfiai gyökerű figurális „berendezés”. Fájdalmas és fárasztó mindazon plasztikai „történéseknek” a lejegyzése, ami előttünk áll. A „metamorphoses” ovidiusi-picassoi praxisának költői felidézése balról a zsonglőr akrobatával kezdődik.”
(Aknai Tamás: Umbra / Silaro: Második teremtési kísérlet c. képéről)
A kiállítás előzetes bejelentkezéssel, az Eötvös10 nyitvatartási idejében december 18-ig látogatható az első emeleti galériában. Bejelentkezés: 0670 339 6027