- Ez az esemény elmúlt.
NKS 21/39/46 – Válogatás a Nemzetközi Kerámia Stúdió gyűjteményének anyagából
10.30 17:00-11.24 17:00
Megnyitó: 2024. október 30., szerda 17.00
A kecskeméti Nemzetközi Kerámia Stúdió (korai nevén: Kísérleti Kerámia Stúdió) Probstner János keramikusművésznek köszönhetően nyitotta meg kapuit 1977-ben. János víziója egy olyan intézmény létrehozása volt, mely nemcsak a magyar kerámiaművészet fellegvára lehet, hanem a világ minden tájáról ideérkező alkotók fontos gyűjtőhelyévé válhat. Az ambíciók, a szakértelem, a kreativitás és a lehetőségek együtt egy olyan speciális közeget hoznak létre, melyben a munka élvezetes, új kihívásokkal teli és gyümölcsöző. A Stúdió értő, szakmai munkatársainak segítségével a művészek magabiztosan alkothatnak a számukra sokszor ismeretlen anyagok és égetési eljárások mellett is. Nem véletlenül ragadt a Stúdióra AZ AGYAG KOLOSTORA cím. Magas, erős falakkal körbevett, inspiráló erejű tér, mely egy kis szeletet magába zár a városból, de mégis elkülönül attól. A műtermekben, a hatalmas, belső udvarokon és a közösségi terekben lüktető szellemi élet zajlik, mely egy összetartó, barátságokat építő szakmai közösséget hoz létre.
A közös terekben alkotó, együtt gondolkodó, sokféle nemzetiségű művésztől gyűjtött anyag hozzásegítette a Stúdiót egy olyan különleges gyűjtemény létrejöttéhez, ami az egész világon egyedülálló. Minden egyes darab helyben készült! A gyűjtemény mára 45 országból származó, 500 művész több mint 4000 darabszámú kollekciójára duzzadt. Félhomályos, tégla borítású pincékben őrzik a hazai és külföldi kerámiatörténet szempontjából egyaránt értékes, kortárs darabjaikat. A közönség által ritkán látott anyag időről időre megmutatja magát kisebb és nagyobb, valamint helyi és országos kiállítások alkalmával. A Stúdiónak 2018-ig Budapesten is működött állandó kiállítótere az Üllői út végén, a Museion No. 1. Galériában. Ez a hely időszaki jellegű és friss munkákból összeállított tárlatokat mutatott be. Fontos kapocs volt ez a fővárossal, mely egy intenzívebb, élőbb szakmai közeget volt képes a Stúdió „bűvkörében” tartani. Sajnos az azóta eltelt időszakban egyre kevésbé tud fókuszban maradni a folyamatosan gyarapodó gyűjtemény. A fővárostól mindössze 80 kilométeres távolságban lévő kulturális érték nem képes kellőképpen megmutatni magát. Ezért is különösen fontos minden budapesti megjelenés, többek között az Eötvös10 Művelődési Házban megrendezésre kerülő őszi kiállítás is.
A kiállítás címe elsőre nehezen értelmezhető, gyakorlatilag egy betűkből és számokból álló kód. Megfejtése részben az alcímben található, másrészt viszont magyarázatra szorul. Az NKS a Nemzetközi Kerámia Stúdió rövidítése. A számok utalnak az országok, a művészek és a műtárgyak számára a kiállítás vonatkozásában. Húsz országból, 39 művésztől, összesen 46 műtárgyat mutatnak be, a 2016 és 2023 közötti időszak legizgalmasabb darabjait. Az alapkoncepció egyik eleme volt, hogy nagyjából abból a periódusból válogattak tárgyakat, amikor a budapesti galéria kiállítási lehetősége megszűnt.
A tárlat teljes mennyiségéhez képest csak kisebb számú használati funkciójú tárgyat válogattak. Bár a gyűjtemény anyagában szerepelnek ilyen jellegű munkák is, viszont jóval kevésbé jelentős arányban, mint a szobrászi megfogalmazású művek. Mégis egy változatosnak mondható válogatás lett, melyben nagyobb részt figuratív és nonfiguratív plasztikákat láthat a közönség. Sokféleség jellemzi nemcsak színeiben, hanem formailag és technológiailag is a tárgyakat. Egyéni megoldások, szokatlan anyaghasználatok, egyedi felületek, kézzel épített, öntött, továbbá gipszbe préselt művek burjánzó gazdagságban. Leheletvékony porcelánok, vaskos, tömbszerű kőcserepek, megfejthetetlen objektek, emberi alakok különféle érzelmekkel, kézzel épített szerkezetek, mozgó kerámiatárgyak, állatok figurái népesítik be a kiállítótér posztamenseit, különleges légkört teremtve a befogadók számára.
HU: Lubloy Zoltán, Rejka Erika, Geszler Mária Garzuly, Boldizsár Zsuzsa, Szabó Ádám Csaba, Maróti Viktória, Antal Kitti, Kecskeméti Sándor, Simon Zsolt József, Szalai László, Csávás Ruzicska Tünde, Zakar József, Kungl György, Simon Holpert, Polyák János (Illetve Husz Ágnes, aki lentebb japán állampolgárként szerepel, magyar származású)
SP: Roger Gou Trias, Rafa Perez
JP: Husz Ágnes, Yasuyo Nishida, Matsumoto Hideo
BE: Tamara Van San
IL: Simcha Even-Chen
PL: Janina Myronowa
GB: Susan Halls,
IRL: Deidre Mcloughin
CZ: Vladimir Groh, Jindra Viková
HK: Daniel Chau Yu-Shing
TR: Öműr Tokgőz
US: James Tisdale
KR: Kiungok Yoo
UK: Claire Curneen
CA: Debra Sloan Evelyn
RU: Irina Razumovskaya, Vladimir Tsivin
UA: Yuriy Musatov
SRB: Velimir Vukicevic
FIN: Henna Nuutinen
DE: Ricus Sebes
FR: Simon Holpert
NO: Dag Bratbergsengen
GEL9589 számú képen szereplő műtárgy Ömür Tokgöz (TR) készítés éve 2016.
A kiállítás november 24-ig látogatható az Eötvös10 Művelődési Ház pincegalériájában. A kiállítás november 1-én nem látogatható.
(Fotó: kerámia_James Tisdale (US)_Broken step,2016)